KWIATY
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
Strony: « 1 2 3 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Ciasta  (Przeczytany 22559 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Dana
Administrator
Zaawansowany u¿ytkownik
*****
Wiadomo¶ci: 453



« Odpowiedz #30 : Grudzieñ 16, 2023, 09:18:29 »

Miodownik
Ciasto miodownik to pyszne kruche ciasto na bazie miodu, prze³o¿one kremem budyniowym oraz kajmakowym. Jest idealne nie tylko na ¦wiêta, a do tego d³ugo zachowuje ¶wie¿o¶æ.

- sprawdzony przepis
- wspania³e ciasto na ¶wi±teczny stó³
- bardzo dok³adny opis wykonania krok po kroku


Czas przygotowania: 1 dzieñ
Czas pieczenia blatów ³±cznie: 45 minut
Liczba porcji: 2500 g ciasta - forma 24 x 24 cm

Kaloryczno¶æ kcal: 360 w 100 g
Dieta: wegetariañska

Sk³adniki na kruche blaty miodowe

oko³o 3 szklanki m±ki pszennej tortowej - 480 g
oko³o pó³ szklanki cukru pudru - 80 g
oko³o 2 pe³ne ³y¿ki miodu naturalnego - 60 g
1 kostka mas³a - 200 g
3 ¿ó³tka ¶rednich jajek
1 p³aska ³y¿eczka sody oczyszczonej
szczypta soli
Sk³adniki na krem budyniowy

3 szklanki mleka - 750 ml
oko³o pó³ szklanki cukru drobnego - 130 g
kostka mas³a - 200 g
2 budynie ¶mietankowe bez cukru - 2 x 35 - 40 g
Sk³adniki na krem kajmakowy

oko³o 3/5 szklanki kajmaku (masa korówkowa) - 250 g + kajmak do dekoracji
pe³na szklanka ¶mietanki 30% i 36 % (pó³ na pó³) - 280 g
ma³e opakowanie mascarpone - 250 g
Ciasto miodownik
Szklanka ma u mnie pojemno¶æ 250 ml.
Mas³o na krem budyniowy wyjmij wcze¶niej z lodówki. Mas³o u¿yte do zrobienia kremu budyniowego musi byæ idealnie miêkkie.

Forma do pieczenia: blaszka o wymiarach oko³o 24 x 24 cm lub wiêksza.
Pieczenie blatów miodowych: 170 stopni; ¶rodkowa pó³ka z opcj± pieczenia góra/dó³ lub 160 stopni z termoobiegiem
Czas pieczenia ka¿dego blatu: do 15 minut

Kalorie policzone zosta³y na podstawie u¿ytych przeze mnie sk³adników. Jest to wiêc orientacyjna ilo¶æ kalorii liczona na podstawie produktów, których u¿y³am w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta polecam przeczytaæ najpierw ca³y przepis, by móc odpowiednio przygotowaæ wszystkie sk³adniki oraz zdecydowaæ co i kiedy robiæ.


Miodownik przepis
Na samym pocz±tku ugotuj budyñ do masy budyniowej. Bêdzie on potrzebowa³ kilku godzin, by naturalnie przestygn±æ na blacie kuchennym. Pamiêtaj te¿ o tym, by wyj±æ na blat ca³± kostkê mas³a - 200 gramów. Mas³o równie¿ potrzebuje kilku godzin, by naturalnie zmiêk³o.

Do rondelka wlej dwie szklanki mleka (najlepiej pe³not³ustego) oraz wsyp pó³ szklanki cukru. Do trzeciej szklanki mleka wsyp dwa opakowania proszku budyniowego o smaku waniliowym lub ¶mietankowym. Maj± to byæ dwa budynie bez cukru o wadze 35 - 40 gramów na jedn± saszetkê.

Mleko z cukrem doprowad¼ do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Od razu zacznij mieszaæ budyñ. Mo¿esz trochê zwiêkszyæ moc palnika. Budyñ mieszaj krótko, ale energicznie. Powinien siê ponownie zagotowaæ i zgêstnieæ. Nie mieszaj go te¿ za d³ugo. Tylko tyle, by otrzymaæ odpowiedni± konsystencjê.

Budyñ odstaw do przestudzenia, przykrywaj±c go wcze¶niej kawa³kiem folii (ja u¿ywam do tego woreczków ¶niadaniowych). Absolutnie nie odk³adaj go do lodówki. Zarówno budyñ, jak i mas³o powinny mieæ tê sam± temperaturê. Budyñ powinien siê naturalnie przestudziæ.


Kostka mas³a naturalnie miêknie do masy budyniowej a obok studzi siê ugotowany budyñ. Pora zatem na szykowanie blatów miodowych.
Do miodownika piekê ciasto kruche z miodem, wiêc w jednej misce umieszczam: oko³o 3 szklanki m±ki pszennej tortowej, czyli 480 gramów m±ki przesianej z 1 p³ask± ³y¿eczk± sody oczyszczonej; 3 ¿ó³tka ¶rednich jajek; oko³o pó³ szklanki cukru pudru, czyli 80 gramów cukru; roztopione i przestudzone 200 gramów mas³a; oko³o 2 pe³ne ³y¿ki miodu naturalnego, czyli 60 gramów miodu; szczypta soli. Ca³o¶æ wymieszaj a nastêpnie wyrób na g³adkie, lepi±ce ciasto. Kulê ciasta zawiñ w przezroczyst± foliê spo¿ywcz± i od³ó¿ do lodówki na godzinê.

Mo¿esz te¿ od razu podzieliæ ciasto na trzy równe kawa³ki i z ka¿dego uformowaæ kulkê. Ka¿d± kulkê ciasta osobno zawijasz w foliê i ch³odzisz w lodówce. Je¶li chcesz pomin±æ ch³odzenie ciasta w lodówce, to musisz dodaæ do sk³adników zimne mas³o pokrojone w kostkê i wyrabiaæ ciasto przy pomocy miksera z hakami.


Dno formy o wymiarach np. 24 x 24 cm wy³ó¿ papierem do pieczenia. 1/3 sch³odzonego ciasta podziel no¿em na cienkie plastry i wy³ó¿ nimi blaszkê od ¶rodka. Ca³o¶æ mo¿esz jeszcze uklepaæ np. spodem du¿ej ³y¿ki. Formê z pierwszym blatem pod ciasto miodownik umie¶æ w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Wybierz ¶rodkow± pó³kê z grzaniem góra/dó³. Blat piecz w ten sposób do 15 minut.

Upieczony blat mo¿esz od razu wyj±æ z piekarnika. Nie wy³±czaj piekarnika. Blat na pocz±tku bêdzie bardzo miêkki i podatny na ³amanie, wiêc odepnij ostro¿nie boki formy i wysuñ ciasto razem z papierem do pieczenia na bok. Mo¿esz te¿ (je¶li masz wiêksz± wprawê i ciasto lekko przestyg³o) sam upieczony blat przesun±æ np. na cienk± i du¿± deskê lub te¿ na sztywn± i prostok±tn± matê/ podk³adkê pod talerze.

U¿ywaj±c tej samej formy (w razie potrzeby z nowym arkuszem papieru do pieczenia) szykuj drugi blat ciasta. Wszystko powtarzaj tak samo jak z pierwszym blatem. W ten sposób upiecz wszystkie trzy blaty. Trzeciego blatu mo¿esz nie wyjmowaæ ju¿ z formy.

Porada: Blaty pod ciasto miodowe mo¿na sobie te¿ upiec dzieñ przed szykowaniem masy budyniowej i kremu kajmakowego. Wystarczy u³o¿yæ je jeden na drugim (ka¿dy jednak chocia¿ na osobnym arkuszu papieru do wypieków) i ca³kiem przestudzone zawin±æ w torbê. Przechowujesz je wówczas w temperaturze pokojowej do nastêpnego dnia.

Jak tylko budyñ ca³kowicie przestygnie a kostka mas³a zmiêknie, mo¿esz zacz±æ szykowaæ krem budyniowy. Do niedu¿ej, ale wysokiej miski prze³ó¿ miêkkie mas³o. Ubijaj je mikserem na najwy¿szych obrotach, a¿ zrobi siê puszyste i jasne. Bardzo wa¿ne jest to, by cierpliwie ubijaæ mas³o czekaj±c na w³a¶ciw± konsystencjê.
Napuszone mas³o przek³adam do wiêkszego naczynia. Stopniowo, ³y¿ka po ³y¿ce dodajê ca³kowicie przestudzony budyñ. Po ka¿dej ³y¿ce miksujê masê do ca³kowitego jej po³±czenia. Uwa¿am, by nie ubijaæ kremu za d³ugo. Gotowy krem budyniowy mo¿na od razu wy³o¿yæ na pierwszy blat miodowy. Masa budyniowa nie jest jeszcze sztywna. Dopiero po sch³odzeniu w lodówce, mas³o zawarte w kremie stê¿eje. Wówczas krem budyniowy bêdzie mo¿na kroiæ no¿em.

Zanim jednak wy³o¿ysz krem budyniowy, polecam w boki formy wpu¶ciæ paski papieru do pieczenia. Dla wygody warto w kilku miejscach posmarowaæ wewnêtrzne boki formy odrobin± mas³a, by pergamin siê do nich przyklei³ i nie odstawa³ do ¶rodka.


Na warstwê kremu budyniowego wy³ó¿ drugi blat miodowy. Jest on do¶æ kruchy, wiêc zrób to bardzo ostro¿nie. Je¶li pêknie, to nic siê nie martw. Po u³o¿eniu na kremie i przykryciu go bit± ¶mietan± nic nie bêdzie widaæ. Nie przeszkadza to te¿ przy pó¼niejszym krojeniu ciasta.
Pozosta³o jeszcze wy³o¿enie na ciasto drugiego kremu z bitej ¶mietany i kajmaku. W wysokim naczyniu umie¶æ pe³n± szklankê ¶mietanki 30% i 36 % (pó³ na pó³). Bêdzie to oko³o 280 gramów ¶mietanki kremówki. Do³ó¿ równie¿ 250 gramów serka mascarpone (ma³e opakowanie). Ca³o¶æ miksuj przez oko³o 20 sekund, by po³±czyæ ¶mietankê z serkiem. Dodaj jeszcze oko³o 3/5 szklanki kajmaku (masa korówkowa), czyli 250 gramów s³odkiej i gêstej masy. Naczynie z kremem ze ¶mietanki i mascarpone i mas± krówkow± umie¶ciæ na 20 minut w zamra¿alniku. Mo¿esz te¿ w zamra¿alniku umie¶ciæ mieszad³a miksera.

Po tym czasie pojemnik wyjmij z zamra¿alnika. Ca³o¶æ natychmiast zacznij ubijaæ mikserem na najwy¿szych obrotach. Swoj± masê ubijam nie d³u¿ej ni¿ dwie minuty. Gotowy krem ¶mietankowo kajmakowy roz³ó¿ na drugim blacie miodowym. Mo¿esz zostawiæ odrobinê masy (dwie ³y¿ki), by u¿yæ jej do wysmarowania trzeciego blatu.

Na wyrównan± warstwê kremu z kajakiem wy³ó¿ trzeci kruchy blat miodowy. Aby uzyskaæ trochê wiêcej kremu oraz by by³ on ciemniejszy, do resztek kremu z pojemnika do³o¿y³am kilka ³y¿ek samego kajmaku i tak± mieszankê rozsmarowa³am po powierzchni trzeciego blatu. Miodownik przykry³am od góry foli± i umie¶ci³am w lodówce do ca³kowitego sch³odzenia i stê¿enia wszystkich warstw.

Miodownik powinien spêdziæ w lodówce minimum jedn± noc, by mo¿na go by³o kroiæ i podawaæ. Najlepszy bêdzie jednak po 2-3 dniach. Wówczas kruche ciasto miodowe zrobi siê idealnie miêkkie. Ciasto miodownik mo¿na przed podaniem dowolnie dekorowaæ. Bardzo ³adnie wygl±daj± ró¿ne cukrowe posypki lub te¿ ³uszczone orzechy: pekan lub w³oskie. W klimacie ¶wi±tecznym mo¿na te¿ wy³o¿yæ na ka¿dy kawa³ek miodownika po jednym pierniczku.
Zapisane
Strony: « 1 2 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

nanashin abismo film playlifegames pd-wp